Test Index

CBSE 2023 Class 12 Economics Delhi Set 1

© examsnet.com
Question : 22 of 49
Marks: +1, -0
Suppose in a financial year, the Gross Domestic Product (GDP) at market price of a country was ₹1,100\text{₹} 1,100 crore. Net factor income from Abroad was ₹100 crore, the net indirect taxes was ₹150\text{₹} 150 crore and National income was ₹850\text{₹} 850 crore.
Calculate the value of depreciation, on the basis of above information.
Solution:  
Given: GDPMP=1100GDP_{MP}=1100 crore
   NFIA     =100   crore   \;\text{ NFIA }\;\;=100 \;\text{ crore }\;
   NIT     =150   crore   \;\text{ NIT }\;\;=150 \;\text{ crore }\;
National Income (NNPFC)=850(NNP_{FC})=850 crore
To Find: Depreciation == ?
Solution : NDPFC  =NNPFC−NFIA+NITNDP_{FC}\;= NNP_{FC} - NFIA + NIT
  =850−100+150\;=850-100+150
  =900   crore   \;=900\;\text{ crore }\;
   Depreciation     =GDPMP−NDPMP\;\text{ Depreciation }\;\;= GDP_{MP} - NDP_{MP}
  =1100−900\;=1100-900
  =200   crore   \;=200\;\text{ crore }\;
© examsnet.com
Go to Question: