Test Index

CBSE Class 12 Chemistry 2015 Solved Paper

© examsnet.com
Question : 21 of 26
Marks: +1, -0
Calculate emf of the following cell at 25C :
Fe|Fe2+(0.001M)H+(0.01M)| H2(g)(1 bar )Pt( s)
E(Fe2+Fe)=0.44VE (H+H2)=0.00V
Solution:  
The cell reaction:
Fe( s)+2H+(aq) Fe2+(aq) +H2(g)
E°cell =EcEa
=[0(0.44)]V=0.44V
Ecell =E°cell 0.0592log[Fe2+][H+]2
Ecell =0.44V0.0592log(0.001)(0.01)2
=0.44V0.0592log(10)
=0.44V0.0295V
0.410V
© examsnet.com
Go to Question: