Test Index

CBSE Class 12 Chemistry 2023 Outside Delhi Set 1 Solved Paper

© examsnet.com
Question : 35 of 35
Marks: +1, -0
(a) Conductivity of 2×103 M methanoic acid is 8 ×105 S cm1. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation if m0 for methanoic acid is 404 S cm2 mol1.
(b) Calculate the ΔG0 and logKc for the given reaction at 298 K :Ni(s)+2Ag(aq)+Ni(laq)2++2Ag(s)
Given : E0Ni2+Ni=0.25V, E0Ag+Ag=+0.80V
1F=96500Cmol1.
(a) Molar conductivity
Λm= κ×1000C =8×105 S cm1×10002×103 mol L1
=8×1022×103=40 S cm2 mol1
Degree of dissociation
ΛmΛ°m=40404=0.099
(b) NiNi2+(E0=0.25V) ( Oxidation half)
2Ag+2Ag(E0=0.80V) (Reduction half)
E°=EcEa =0.80(0.25)=1.05V
ΔG=nFE°
=2×96500×10.5
=202.650 J mol1
=202.650 kJ mol1
E°cell =0.0591nlog Kc
logKc=1.05×20.0591=35.53
By taking Antilog
Antilog 35.35
=1053×3.38
So Kc=3.38×1053
© examsnet.com
Go to Question: