Test Index

CBSE Class 12 Physics 2019 Outside Delhi Set 1 Paper

ยฉ examsnet.com
Question : 20 of 27
Marks: +1, -0
A 200ยตF parallel plate capacitor having plate separation of 5mm is charged by a 100Vdc source. It remains connected to the source. Using an insulated handle, the distance between the plates is doubled and a dielectric slab of thickness 5mm and dielectric constant 10 is introduced between the plates. Explain with reason, how the (i) capacitance, (ii) electric field between the plates, (iii) energy density of the capacitor will change?
Solution:  
(i) Change in capacitance
(ii) Change in electric field
(iii) Change in electric density
Dielectric slab of thickness 5mm is equivalent to an air capacitor of thickness =510mm
Effective separation between the plates with air in between is =(5+0.50)mm=5.5mm
(i) Effective new capacitance
=200ยตFร—5mm5.5mm=200011ยตF
โ‰ˆ182ยตF
(ii) Effective new electric field
=100V5.5ร—10โˆ’3m=200001.1
โ‰ˆ18182Vโˆ•m
(iii) New energy stored Original energy stored =12Cโ€ฒV212CV2 =Cโ€ฒC=1011
New Energy density will be (1011)2 of the original energy density =100121 of the original energy density.
[Note: If the student writes C=Aฮต0d
Cm=KAฮต0d
Eโ€ฒ=Vd
U=12ฮต0E2
ยฉ examsnet.com
Go to Question: