Test Index

CBSE Class 12 Physics 2020 Delhi Set 1 Paper

© examsnet.com
Question : 29 of 37
Marks: +1, -0
Calculate the de Broglie wavelength associated with the electron revolving in the first excited state of hydrogen atom. The ground state energy of hydrogen atom is 13.6eV.
Solution:  
The energy of the nth state of Hydrogen atom
En=13.6n2eV
For ground state, n=1
When atom is in first excited state, n=2
E=13.622=3.4eV
Now, the de Broglie wavelength associated with an electron is
λ=hp
h= Planck's constant
p= Momentum of electron
m= Mass of electron
p=2mE
λ=hp
Or λ=h2mE
Or, λ=6.6×10342×9.1×1031×3.4×1.6×1019

λ=6.6×1034×10259.95=0.66×109
=6.6A0
© examsnet.com
Go to Question: