Test Index

CBSE Class 12 Physics 2022 Term 2 Outside Delhi Set 3 Solved Paper

© examsnet.com
Question : 5 of 5
Marks: +1, -0
(a) The energy of hydrogen atom in an orbit is 1.51eV. What are kinetic and potential energies of the electron in this orbit?
(b) The electron in a hydrogen atom is typically found at a distance of about 5.3×1011m from the nucleus which has a diameter of about 1.0×1015m. Assuming the hydrogen atom to be a sphere of radius 5.3×1011m, what fraction of its volume is occupied by the nucleus?
Solution:  
(a) Total energy =1.51eV
So, Potential energy =2× Total energy
=3.02eV
Kinetic energy = Total energy
=1.51eV
(b) Volume of nucleus =43πR3
Volume of atom =43πR3
Fraction of volume occupied by the nucleus =
43πr343πR3=(0.5×1015)3(5.3×1011)3=8.39=8.4×1016
© examsnet.com
Go to Question: