Test Index

CBSE Class 12 Physics 2023 Outside Delhi Set 3 Paper

© examsnet.com
Question : 1 of 13
Marks: +1, -0
SECTION - A

The energy of a photon of wavelength 663nm is
E=hcλ
=6.6×10−34×3×108663×10−9
=2.98×10−19J
≈3.0×10−19J
© examsnet.com
Go to Question: