Test Index

CBSE Class 12 Physics 2023 Outside Delhi Set 3 Paper

© examsnet.com
Question : 7 of 13
Marks: +1, -0
A ray of light travels a distance of 12.0m in a transparent sheet in 60ns. The refractive index of the sheet is
Speed of light in the sheet =12m60×10−9 s
=2×108ms−1
Speed of light in vacuum =3×108ms−1
So, the refractive index of the sheet =3×1082×108=1.5
© examsnet.com
Go to Question: