Test Index

ICSE Class 10 Physics 2016 Paper

Show Para  Hide Para 
A music system draws a current of 400 mA400\,\mathrm{mA} when connected to a 12 V12\,\mathrm{V} battery.
© examsnet.com
Question : 19 of 73
Marks: +1, -0
What is the resistance of the music system?
Solution:  
Given : I=400mA=  4001000=0.4AI=400 \text{mA}=\;\frac{400}{1000}=0.4 \text{A} , V=12VV=12 \text{V}
Resistance of the music system =  VI=\;\frac{V}{I}
=  120⋅4=  1204=30Ω.=\;\frac{12}{0 \cdot 4}=\;\frac{120}{4}=30 \Omega .
© examsnet.com
Go to Question: