Test Index

Laws of Motion

© examsnet.com
Question : 30 of 40
Marks: +1, -0
An aircraft executes a horizontal loop at a speed of 720 km h−1^{-1} with its wings banked at 15°. What is the radius of the loop?
Solution:  
Speed of aircraft, v=720 km h−1v=720\,\text{km}\,\text{h}^{-1}
=720×518=200 m s−1=720 \times \frac{5}{18}=200\,\text{m}\,\text{s}^{-1}
angle of banking, θ=15∘\theta = 15^{\circ}, radius of the loop =r=?= r = ?
tan⁡θ=v2r g\tan \theta = \frac{v^{2}}{r\,g} or r=v2gtan⁡θr = \frac{v^{2}}{g \tan \theta}
=(200)210×tan⁡15∘= \frac{(200)^{2}}{10 \times \tan 15^{\circ}}
=4000010×0.2679= \frac{40000}{10 \times 0.2679}
=14.9×103 m=15 km=14.9 \times 10^{3}\,\text{m}=15\,\text{km}
© examsnet.com
Go to Question: