Test Index

NCERT Class XII Chapter
Current Electricity
Questions With Solutions

© examsnet.com
Question : 7 of 24
Marks: +1, -0
A silver wire has a resistance of 2.1 Ω at 27.5°C and a resistance of 2.7 Ω at 100°C. Determine the temperature coefficient of resistivity of silver.
Solution:  
T1T_1 = 27.5 °C , R1R_1 = 2.1 Ω , T2T_2 = 100 °C and R2R_2 = 2.7 Ω
Using the relation, R2R_2 = R1R_1 [1 + α (T2−T1)(T_2-T_1)] , we have
Temperature coefficient of resistivity of silver,
α = R2−R1R1(T2−T1)\frac{R_2-R_1}{R_1(T_2-T_1)} = 2.7−2.12.1×(100−27.5)\frac{2.7-2.1}{2.1\times(100-27.5)} = 0.6152.25\frac{0.6}{152.25} = 3.94 × 10−310^{-3} or 0.0039 ∘C−1^{\circ}\mathrm{C}^{-1}
© examsnet.com
Go to Question: