Test Index

NCERT Class XII Chemistry
Chapter - Electrochemistry
Questions with Solutions

© examsnet.com
Question : 5 of 32
Marks: +1, -0
Write the Nernst equation and emf of the following cells at 298 K:
(i) Mg(s)∣Mg2+(0.001M)∣∣Cu2+(0.0001M)∣Cu(s)Mg_(s) | Mg^{2+}(0.001M)||Cu^{2+}(0.0001 M)|Cu_(s)
(ii) Fe(s)∣Fe2+(0.001M)∣∣H+(1M)∣H2(g)(1bar)∣Pt(s)Fe_{(s)} | Fe^{2+}(0.001M) || H^{+}(1M) | H_2(g) (1bar) | Pt_{(s)}
(iii) Sn(s)∣Sn2+(0.050M)∣∣H+(0.020M)∣H2(g)(1bar)∣Pt(s)Sn_{(s)} | Sn^{2+}(0.050 M) || H^{+}(0.020 M) | H_2(g) (1 bar) | Pt_{(s)}
(iv) Pt(s)∣Br2(l)∣Br−(0.010M)∣∣H+(0.030M)∣H2(g)(1bar)∣Pt(s)Pt(s) | Br2(l) | Br^{-} (0.010 M) || H^{+} (0.030 M) | H2(g) (1 bar) | Pt(s)
Given :
E°Mg2+/Mg=–2.37V,E°_{Mg^{2+}/Mg} = – 2.37 V,
E°Cu2+/Cu=+0.34VE°_{Cu^{2+}/Cu} = + 0.34 V
E°Fe2+/Fe=–0.44V,E°_{Fe^{2+}/Fe} = – 0.44 V,
E°Sn2+/Sn=–0.14VE°_{Sn^{2+}/Sn} = – 0.14 V
E°Br2/Br–=+1.08VE°_{Br_2/Br^{– }}= + 1.08 V
Solution:  
(i) The electrode reactions are
At anode : Mg(s)→Mg2+(0.001M)+2e−Mg_{(s)} \rightarrow Mg^{2+} (0.001 M) + 2e^{-}
At cathode : Cu2+(0.0001M)+2e−→Cu(s)Cu^{2+} (0.0001 M) + 2e^{-} \rightarrow Cu_{(s)}
Net reaction : Mg(s)+Cu2+(0.001M)Mg_(s) + Cu^{2+} (0.001 M) →Mg2+(0.0001M)+Cu(s)\rightarrow Mg^{2+} (0.0001 M) + Cu_{(s)}
The Nernst equation for this cell at 25°C
E cell=E° cell− 0.0591/2log⁡[ Mg2+]/[ Cu2+ ]E _{\ {cell}}=E°_{\ {cell}} -\ {0.0591}/{2} \log { [\ {Mg}^{2+} ]}/{ [\ {Cu}^{2+}\ ]}
Where E° anode=−2.37V;E° cathode=+0.34VE°_{\ { anode } }=-2.37 {V} ; E°_{\ { cathode }} =+0.34 {V}
∴ E° cell=E° cathode−E° anode∴\ E°_{\ { cell }} =E°_{\ { cathode }} -E°_{\ { anode }}
=(+0.34 V)−(−2.37V)=(+0.34 \ {V})-(-2.37 {V})
=+2.71 V=+2.71 \ {V}
The cell emf is then given by
Ecell=2.71−0.0591/2log⁡( 0.001/0.0001 )E_{ { cell }}=2.71- {0.0591}/{2} \log (\ {0.001}/{0.0001}\ )
E cell= (2.71− 0.0591/2log⁡10 ) VE_{\ { cell }}=\ (2.71-\ {0.0591}/{2} \log 10\ ) \ {V}
=2.71–0.03=2.68V= 2.71 – 0.03 = 2.68 V
(ii) The electrode reactions are
At anode : Fe(s)→Fe2+(0.001M)+2e−Fe_{(s)} \rightarrow Fe^{2+} (0.001 M) + 2e^{-}
At cathode : 2H+(1M)+2e−→H2(1bar)2H^{+}(1M) + 2e^{-} \rightarrow H_2 (1 bar)
Net reaction : Fe(s)+2H+(1M)→Fe2+(0.001M)+H2(1bar)Fe_{(s)} + 2H^{+}(1M) \rightarrow Fe^{2+} (0.001 M) + H_2 (1 bar)
The Nernst equation of this cell at 25°C
E cell=E° cell− 0.0591/2log⁡  [ Fe2+] (pH2 )/ [ H+ ]2E_{\ {cell}}=E°_{\ {cell}} -\ {0.0591}/{2} \log \ {\ [\ {Fe}^{2+} ]\ ( {pH}_{2}\ )}/{\ [\ {H}^{+}\ ]^{2}}
E° cell=E° cathode−E° anodeE°_{\ { cell }} =E°_{\ { cathode }} -E°_{\ { anode }}
=E H+∣ H2∘−E Fe2+∣Fe∘=E^{\circ}_{\ {H}^{+} | \ {H}_{2}} - E^{\circ}_{\ {Fe}^{2+} | {Fe}}
=0.000V–(–0.44V)= 0.000 V – (–0.44 V)
=+0.44V= +0.44 V
The cell emf is then given by
Ecell=0.44−0.0591/2log⁡0.001×1/(1)2E_{c e l l}=0.44- {0.0591}/{2} \log {0.001 × 1}/{(1)^{2}}
=0.44−0.0296log⁡( 1/1000 )=0.44-0.0296 \log (\ {1}/{1000}\ )
=0.44−0.0296log⁡(10−3)=0.44-0.0296 \log (10^{-3} )
=0.44+(3×0.0296)=0.44+(3 × 0.0296)
=0.44+0.0888=0.44+0.0888
Therefore, Ecell=+0.53VE_{cell} = +0.53 V
(iii) The electrode reactions are
At anode : Sn(s)→Sn2+(0.05M)+2e−Sn_{(s)} \rightarrow Sn^{2+} (0.05 M) + 2e^{-}
At cathode : 2H+(0.02M)+2e−→H2(1bar)2H^{+}(0.02 M) + 2e^{-} \rightarrow H_2 (1 bar)
Net reaction :Sn(s)+2H+(0.02M)→Sn2+(0.05M)+H2(1bar)Sn_{(s)} + 2H^{+}(0.02 M) \rightarrow Sn^{2+} (0.05 M) + H_2 (1 bar)
The Nernst equation of this cell at 25°C
E cell=E° cell− 0.0591/2log⁡ [ Sn2+ ] ( pH2 )/[ H+ ]2E_{\ {cell}}=E°_{\ {cell}} -\ {0.0591}/{2} \log {\ [\ {Sn}^{2+}\ ]\ (\ {pH}_{2}\ )}/{ [\ {H}^{+}\ ]^{2}}
E° cell=E° H+∣H2−E° Sn2+∣SnE°_{\ {cell}} =E°_{\ {H}^{+} | {H}_{2}} -E°_{\ {Sn}^{2+} | { Sn}}
=0.000V–(–0.14V)= 0.000 V – (–0.14 V)
=+0.14V= +0.14 V
or, E cell=E° cell−0.0296log⁡0.05×1/(0.02)2E_{\ { cell }}=E°_{\ { cell }} -0.0296 \log {0.05 × 1}/{(0.02)^{2}}
=E° cell−0.0296log⁡ (0.05/0.0004 )=E°_{\ { cell }} -0.0296 \log \ ( {0.05}/{0.0004}\ )
=E° cell−0.0296(log⁡125)=E°_{\ {cell}} -0.0296(\log 125)
=E°cell−0.0296×2.0969=E°_{ { cell }} -0.0296 × 2.0969
=E° cell−0.06=E°_{\ { cell }} -0.06
Ecell=0.14 – 0.06=0.08VE_{cell} = 0.14\ –\ 0.06 = 0.08 V
(iv) The electrode reactions are
At anode :2Br−(0.01M)→Br2(l)+2e−2Br^{-}(0.01 M) \rightarrow Br_{2(l)} + 2e^{-}
At cathode : 2H+(0.03M)+2e−→H2(1bar)2H^{+}(0.03 M) + 2e^{-} \rightarrow H_2 (1 bar)
Net reaction : 2H+(0.03M)+2Br−(0.01M)→Br2(l)+H2(1bar)2H^{+}(0.03 M) + 2Br^{-}(0.01 M) \rightarrow Br_{2(l)} + H_2 (1 bar)
The Nernst equation of this cell at 25°C is
E cell=E°cell−0.0591/2log⁡[Br2(l)] ( pH2 )/ [ H+ ]2[ Br−]2E_{\ {cell}}=E°_{ {cell}} - {0.0591}/{2} \log { [ {Br}_{2(l)} ]\ (\ {pH}_{2}\ )}/{\ [\ {H}^{+}\ ]^{2} [\ {Br}^{-} ]^{2}}
Ecell0=E° H+∣H2−E°Br2∣Br−E_{ {cell}}^{0}=E°_{\ {H}^{+}{∣H_2}} -E°_{ {Br}_{2}{∣Br^{-}} }
=0−1.08=0-1.08
=−1.08−0.0296×log⁡1/(0.03)2(0.01)2=-1.08-0.0296 × \log {1}/{(0.03)^{2}(0.01)^{2}}
=−1.08−0.0296log⁡[1(9×10−4)(1×10−4)]V=-1.08-0.0296 \log\left[\frac{1}{(9\times10^{-4})(1\times10^{-4})}\right]\text{V}
=−1.08−0.0296×log⁡ ( 108/9 )=-1.08-0.0296× \log \ (\ {10^{8}}/{9}\ )
=−1.08−0.0296 (log⁡108−log⁡9 )V=-1.08-0.0296\ (\log 10^{8}-\log 9\ ) {V}
=−1.08−0.0296(8−0.9542) V=-1.08-0.0296(8-0.9542) \ {V}
=–1.08–0.0296(7.0457)= –1.08 – 0.0296 (7.0457)
Ecell=–1.08–0.21=–1.29VE_{cell }= –1.08 – 0.21 = –1.29 V
© examsnet.com
Go to Question: