Test Index

NCERT Class XII Chemistry
Chapter - The Solid State
Questions with Solutions

© examsnet.com
Question : 25 of 50
Marks: +1, -0
If NaCl is doped with 10–3^{–3} mol % SrCl2_{2}, what is the concentration of cation vacancies ?
Solution:  
Let moles of NaCl = 100
∴∴ Moles of SrCl2_2 doped = 10–3^{–3}
Each Sr2+^{2+} will replace two Na+^{+}ions. To maintain electrical neutrality it occupies one position and thus creates one cation vacancy.
∴∴ Moles of cation vacancy in 100 moles NaCl = 10–3^{–3}
Moles of cation vacancy in one mole NaCl = 10–3^{–3} × 10–2^{–2} = 10–5^{–5}
∴∴ Number of cation vacancies = 10–5^{–5 }× 6.022 × 1023^{23} = 6.022 × 1018^{18} mol–1^{–1}
© examsnet.com
Go to Question: