Test Index

CBSE Class 12 Chemistry 2013 Solved Paper

© examsnet.com
Question : 10 of 30
Marks: +1, -0
The conductivity of 0.20M solution of KCl at 298K is 0.025Scm1, Calculate its molar conductivity.
Solution:  
Conductivity =0.025Scm1
molarity, M=0.20M
T=298K
Tm=?
molar conductivity =?
Tm=κ×1000C
=0.025×1000Scm10.20molcm3
=250.20
=125 S cm2mol1
© examsnet.com
Go to Question: