Test Index

CBSE Class 12 Chemistry 2013 Solved Paper

© examsnet.com
Question : 9 of 30
Marks: +1, -0
18g of glucose, C6H12O6(. Molar Mass =180gmol1) is dissolved in 1kg of water in a sauce pan. At what temperature will this solution boil?
(Kb. for water =0.52Kkgmol1, boiling point of pure water =373.15K )
Solution:  
ΔT=Kb×WB×1000mB×WA
ΔT=0.52×18×1000180×1000=0.052
TTb=0.052
T373=0.052
T=373+0.052
T=373.052K
© examsnet.com
Go to Question: