Test Index

Motion in a Plane

© examsnet.com
Question : 14 of 32
Marks: +1, -0
In a harbour, wind is blowing at the speed of 72 km h−1^{-1} and the flag on the mast of a boat anchored in the harbour flutters along the N-E direction. If the boat starts moving at a speed of 51 km h−1^{-1} to the north, what is the direction of the flag on the mast of the boat?
Solution:  
When the boat is anchored in the harbour, the flag flutters along the N-E direction. It shows that the velocity of wind is along the north-east direction. When the boat starts moving, the flag will flutter along the direction of relative velocity of wind w.r.t. boat. Let v⃗wb\vec{v}_{wb} be the relative velocity of wind w.r.t. boat and β be the angle between v⃗wb\vec{v}_{wb} and v⃗w\vec{v}_{w}. Refer Fig.
Now, v⃗wb=v⃗w+(−v⃗b)\vec{v}_{wb}=\vec{v}_w+(-\vec{v}_b)
Here, ∣v⃗w∣=72 km/h|\vec{v}_w|=72\,\text{km/h}
∣−v⃗b∣=51 km/h|-\vec{v}_b|=51\,\text{km/h}
Angle between v⃗w\vec{v}_w and −v⃗b-\vec{v}_b is 135∘135^{\circ} i.e. θ=135∘.\theta=135^{\circ}.
Then
tan⁡β=51sin⁡135∘72+51cos⁡135∘\tan\beta=\frac{51\sin135^{\circ}}{72+51\cos135^{\circ}}
=51sin⁡45∘72+51(−cos⁡45∘)=\frac{51\sin45^{\circ}}{72+51(-\cos45^{\circ})}
=51×1272−51(12)=1.0039=\frac{51\times\frac{1}{\sqrt{2}}}{72-51\left(\frac{1}{\sqrt{2}}\right)}=1.0039
∴β=tan⁡−1(1.0039)=45.1∘\therefore\beta=\tan^{-1}(1.0039)=45.1^{\circ}
Angle w.r.t. east direction =45.1∘−45∘=0.1∘=45.1^{\circ}-45^{\circ}=0.1^{\circ}
It means the flag will flutter almost due east.
© examsnet.com
Go to Question: