The change in velocity is equal to the area under the acceleration-time graph.Δv=∫08a(t)dtFrom the graph, the area is positive from t=0 to t=6s and negative from t=6s to t=8s.Positive area:A1=21×6×20=60m/sNegative area:A2=21×2×(−20)=−20m/sNet change in velocity:Δv=A1+A2=60−20=40m/sThe given initial velocity 2m/s is not needed for finding the change in velocity.Hence, the correct option is 40m/s.