Concept:Annual income from a stock is calculated on its face value using the given dividend rate.Explanation:Face value of the stock is Rs 100.Dividend rate is 721​%=7.5%.Annual income = 7.5% of Rs 100=1007.5​×100.So, annual income = Rs 7.5.The market price Rs 93 only affects the yield, not the annual income.Answer:Rs 7.5 (Option D).