Concept:When a solid is reshaped, its volume remains constant.Explanation:Radius of copper rod =21​ cm.Length of rod =8 cm.Length of wire =18 m =1800 cm.Let radius of wire be r.By volume conservation,π(21​)2×8=πr2×1800π×41​×8=1800πr22π=1800πr2r2=18002​=9001​r=301​ cmAnswer:The radius of the wire is 301​ cm, so the correct option is D.