Concept:Use the cone volume formula and the slant height relation: l=r2+h2.Explanation:Let r=3xm and h=5xm.Volume =31πr2h=31π(3x)2(5x)=15πx3m3.Given volume =120πm3, so 15πx3=120π.⇒x3=8.⇒x=2m.Thus r=3×2=6m and h=5×2=10m.Slant height l=r2+h2=62+102=36+100=136=234m.Answer:234m, which is option D.