Concept:The wet surface area includes the base of the cistern and the four vertical walls up to the water depth.Explanation:Length l=6m, width b=4m, water depth h=1m25cm=1.25m.Base area =l×b=6×4=24m2.Area of two longer walls =2×l×h=2×6×1.25=15m2.Area of two shorter walls =2×b×h=2×4×1.25=10m2.Total wet surface area =24+15+10=49m2.Answer:49m2