Concept:Taxi fare = fixed charge for the first kilometre + charge for the remaining kilometres.Explanation:Total distance to workplace =10 km.Distance after the first kilometre =10−1=9 km.Charge for the first kilometre =Rs25.Charge for the next 9 km =9×6=Rs54.Total fare =25+54=Rs79.Answer:The amount to pay is Rs79.