Test Index

CBSE Class 12 Physics 2023 Outside Delhi Set 1 Paper

© examsnet.com
Question : 9 of 35
Marks: +1, -0
A beam of light travels from air into a medium. Its speed and wavelength in the medium are 1.5×108 ms1 and 230nm respectively. The wavelength of light in air will be
In the medium
c=nλ
or, 1.5×108=n×230×109
or, n=1.5×108230×109
n=1.5230×1017Hz
In air,
Frequency remains unchanged. So,
n=1.5230×1017Hz
v=nλ
or, 3×108=1.5230×1017×λ
λ=3×2301.5×109
=460nm
© examsnet.com
Go to Question: