Concept:The capacity gives the internal volume, so find internal dimensions after subtracting wall and bottom thickness.Explanation:External dimensions: 330 cm, 260 cm, 110 cm.Internal length =330−2(5)=320 cm.Internal width =260−2(5)=250 cm.Let bottom thickness be x cm.Internal height =110−x cm.Capacity =8000 litres =8000000 cm3.So, 320×250×(110−x)=8000000.80000(110−x)=8000000.110−x=100.x=10 cm.Answer:The thickness of the bottom is 10 cm.