Concept:The rise in water level equals the volume of the immersed cube divided by the base area of the vessel.Explanation:Volume of the cube =153=3375cm3.Base area of the vessel =20×15=300cm2.Let the rise in water level be hcm.Then, 300×h=3375.So, h=3003375=11.25cm.Answer:11.25cm